Return to ALED3T360/480/D10
385W 5000K (Cool)
  • 0-10V dimmable standard
  • IP66 Rated
  • 100,000-Hour LED lifespan
  • 10-Year, No-Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 385W
Color Temp 5000K (Cool)
Lumens 39838/42801/47596 lm
Efficacy 136.8/135.6/133.2 lm/W
Color Accuracy 85/85/84 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V
208V
240V
277V
Input Watts 291.3/315.7/357.4W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 34.5 lbs
Technical Specifications
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)
Field adjustable light output in 3 discrete steps:
Extra Large Housing: 385W/345W/300W/345W (factory default 385W)
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
Trade Agreements Act Compliant
DLC Listed
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficacy, discrete, surface-mount LEDs
Color Consistency
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Stability
Color Uniformity
Electrical
Driver
300W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.67A
345W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.72A
385W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.81A
Dimming Driver
THD
4.77% 480V
Power Factor
93.4% at 480V
Surge Protection
Line to Line: 10 kV
Line to Ground: 6 kV
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency
Equivalent to 1,500W Metal Halide
Optical
IES Classification
Bug Rating
385W: B4 U0 G5
345W: B3 U0 G4
300W: B3 U0 G4
Construction
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Ambient Temperature
Max Power Temp Rating: 104°F (40°C )
Middle Power Temp Rating: 43°C (110°F)
Low Power Temp Rating: 47°C (116°F)
Housing
Die-cast aluminum
Lens
Polycarbonate lens
Reflector
Aluminum reflector with white polycarbonate
Vibration Rating
3G vibration rating per ANSI C136.31
Effective Projected Area (EPA)
XL-EPA - Effective Projected Area-10137a 1 Fixture: 0.6
2 Fixtures at 90°: 0.96
2 Fixtures at 180°: 1.2
3 Fixtures at 90°: 1.56
4 Fixtures at 90°: 1.56
Gaskets
High-temperature silicone gaskets
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Mounting
Universal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 3" center to center. Round Pole adapter plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease.