Return to EZPAN2X2-17Y/D10/LC
40W 2700-6500K
Performance
Watts 40W
Color Temp 2700-6500K
Lumens 4,600-4,981 lm
Efficacy 112.2-116.7 lm/W
Color Accuracy 80-86 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V 0.33A
208V 0.19A
240V 0.17A
277V 0.14A
Input Watts 41-42.7W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 6.7 lbs
Technical Specifications
Lightcloud
Lightcloud Blue
DLC system - N1XMLOEATBA (Interior); NHCZ2BIA17L (Exterior)
Learn more at www.rablighting.com/feature/new-lightcloud-blue.
Gateway Required
No
Communication Protocol
Bluetooth Mesh
Range
Outdoor: Up to 60 feet clear line of sight; Up to 18 feet around corners.
Spacing Criteria
Factory Reset
Method 1: Delete from App
Method 2: Manual
Method 3: Rapid Reset Tool
SmartShift
SmartShift
Requires the NANO/LCB (sold separately)
Performance
Product Type
Center Basket Troffer - Tunable White
Wattage Equivalency
(4) F32T8 or (4) F28T5
Input Wattage
40W
Lumens (Nominal)
4,400lm
Efficacy
110lm/W
THD
<20%
Power Factor
>0.95
Dimmable
Input Voltage
120-277V
Operating Frequency
50/60Hz
Input Current @ 120V (mA)
352mA
Input Current @ 208V (mA)
206mA
Input Current @ 240V (mA)
180mA
Input Current @ 277V (mA)
163mA
Operating Temperature
-22°F to 104°F (-30°C to 40°C)
Flicker
<30%
Sensor Settings
Sensor Connection Type
RJ09
Max Mounting Height
9 ft
Detection Range
20 ft diameter at 9 ft mounting height
Sensor Technology
Passive Infrared (PIR)
Default Setting
Uncommissioned State:
Motion Sensitivity: High
Brightness when triggered : 100%
Hold time: 20 minutes
Standby to dim: 20%
Standby time: 1 minute
When vacant: Off
Commissioned State:
Motion Sensitivity: High
Brightness when triggered: Last on status
Hold time: 20 minutes
When vacant: Off
Adjustable Sensor Settings?
Yes, using the Lightcloud Blue mobile app
Sensing Type
Occupancy, Vacancy
Occupied Actions
On or On at a Dim Level
Vacant Options
Off or On at a Dim Level
Occupancy Timeout
1 minute to 240 minutes
Daylight Sensing
High/Low Dim Level
The High Dim Level (HDL) is limited to 50%-70%
The Low Dim Level (LDL) is limited to 20%-70%