Return to FFLED180TN/D10/SP
180W 4000/5000K
Performance
Watts 180W
Color Temp 4000/5000K
Lumens 18739-38662 lm
Efficacy 146.5-161.6 lm/W
Color Accuracy 82-83 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V 1.50A
208V 0.87A
240V 0.75A
277V 0.65A
Input Watts 117.5-260.5W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 32.4 lbs
Field Adjustable Light Output:
230W/180W/120W (factory default 230W)
Color temperature (selectable by 4000K and 5000K)
Driver
120W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.00A, 208V: 0.58A, 240V: 0.50A, 277V: 0.44A
180W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.50A, 208V: 0.87A, 240V: 0.75A, 277V: 0.65A
230W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 2.10A, 208V: 1.20A, 240V: 1.10A, 277V: 0.91A
Dimming Driver
THD
3.75% at 120V, 10.16% at 277V
Power Factor
99.81% at 120V, 94.4% at 277V
Surge Protection
6 kV
Wattage Equivalency
230W: 1000W Metal Halide
180W: 750W Metal Halide
120W: 750W Metal Halide
Optical
NEMA Type
NEMA Beam Spread 7H x 6V
Construction
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Ambient Temperature
Max Power Temp Rating: 104°F (40°C )
Middle Power Temp Rating: 50°C (121°F)
Low Power Temp Rating: 140°F(60°C)
Housing
Die-cast aluminum
Tilt Increment
Rotates in 30 degree increments
Effective Projected Area (EPA)
EPA = 1.05
Lens
Ultra clear, tempered glass
Reflector
Vacuum metalized polycarbonate
Gaskets
High-temperature silicone gaskets
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Mounting
Heavy-duty Trunnion mount with stainless steel hardware
Other
Recently Viewed Products
 This is a link to the product FFLEDLT/7PR FFLEDLT/7PR
Floodlights 18739-38662 Lumens Ffled Large Field Adjustable 5000K/4000K 120V-277V Trunnion Mount Bronze 7-Pin Receptacle