Return to FFLED180TYW/480/D10/SP
180W 3000K (Warm)
Performance
Watts 180W
Color Temp 3000K (Warm)
Lumens 15978/25291/36371 lm
Efficacy 151.2/148.8/143.2 lm/W
Color Accuracy 83/82/82 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V
208V
240V
277V
Input Watts 105.7/170/253.9W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 32.4 lbs
Field Adjustable Light Output:
230W/180W/120W (factory default 230W)
Color temperature (3000K)
Driver
120W: Constant Current, Class 1, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.26A
180W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.39A
230W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.55A
Dimming Driver
THD
11.43% at 480V
Power Factor
92.55% at 480V
Surge Protection
6 kV
Wattage Equivalency
230W: 1000W Metal Halide
180W: 750W Metal Halide
120W: 750W Metal Halide
Optical
NEMA Type
NEMA Beam Spread 7H x 6V
Construction
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Ambient Temperature
Max Power Temp Rating: 104°F (40°C )
Middle Power Temp Rating: 50°C (121°F)
Low Power Temp Rating: 140°F(60°C)