Return to FFLED180TYW/D10/PCT
180W 3000K (Warm)
Performance
Watts 180W
Color Temp 3000K (Warm)
Lumens 17411/27705/36140 lm
Efficacy 150.8/145.9/139.2 lm/W
Color Accuracy 83/82/82 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V 1.50A
208V 0.87A
240V 0.75A
277V 0.65A
Input Watts 115.5/189.9/259.7W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 32.4 lbs
Field Adjustable Light Output:
230W/180W/120W (factory default 230W)
Color temperature (3000K)
Driver
120W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.00A, 208V: 0.58A, 240V: 0.50A, 277V: 0.44A
180W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.50A, 208V: 0.87A, 240V: 0.75A, 277V: 0.65A
230W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 2.10A, 208V: 1.20A, 240V: 1.10A, 277V: 0.91A
Dimming Driver
THD
2.94% at 120V, 9.59% at 277V
Power Factor
99.82% at 120V, 94.2% at 277V
Surge Protection
6 kV
Wattage Equivalency
230W: 1000W Metal Halide
180W: 750W Metal Halide
120W: 750W Metal Halide
Optical
NEMA Type
NEMA Beam Spread 7H x 6V
Construction
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Ambient Temperature
Max Power Temp Rating: 104°F (40°C )
Middle Power Temp Rating: 50°C (121°F)
Low Power Temp Rating: 140°F(60°C)