Return to PAR30L-11-940-25D-DIM
  • Adjustable CCT to choose from 2700/3000/3500/4000/5000K
  • Replacement for incandescent/halogen PAR Lamps
  • Rated for use in enclosed fixtures in dry, damp, or wet locations
  • 90+CRI provides high quality color rendering. Title 20 and Title 24 Compliant
  • Dimmable down to 10% on compatible TRIAC/ELV dimming systems.
View Technical Specs
Performance
Watts 11W
Color Temp 2700/3000/3500/4000/5000K
Lumens 1,000 lm
Efficacy 90
Color Accuracy 90 CRI
L70 Lifespan 25,000 Hours
Type
120V
208V
240V
277V
Input Watts 11W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 0.2 lbs
Technical Specifications
Performance
Product Type
PAR
Description
Wattage Equivalency
75W
Input Wattage
11W
Lumens
1,000lm
Efficacy
90lm/W
L70 Lifespan
25,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results (lamps only)
Electrical
Power Factor
0.9
Dimmable
Yes, dimmable down to 10% on compatible TRIAC/ELV dimming systems. See Dimmer Compatibility List.
Input Voltage
120V
Operating Frequency
60 Hz
Input Current @ 120V (mA)
105mA
Operating Temperature
-4°F to 113°F (-20°C to 45°C)