ALED3T105YW/480/D10/WS2
  • 66% energy cost savings vs. HID
  • 100,000-hour LED lifespan
  • 5-Year, No-Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 105W
Color Temp 3000K (Warm)
Lumens 11,903 lm
Efficacy 110 lm/W
Color Accuracy 70 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V
208V
240V
277V
Input Watts 108.2W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 32.0 lbs
Technical Specifications
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations
DLC Listed
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency
Replaces 320W Metal Halide
Optical
IES Classification
BUG Rating
B1 U0 G2
LED Characteristics
LEDs
Multi-chip, high-output, long-life LEDs
Color Stability
Color Uniformity
Electrical
Dimming Driver
THD
15.7% at 480V
Power Factor
91.2% at 480V
Ballast Volts
480V
Surge Protection
4 kV
Construction
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 104°F (40°C)
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Thermal Management
Superior thermal management with external "Air-Flow" fins
Lens
Tempered glass lens
Housing
Die-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
Reflector
Specular vacuum-metallized polycarbonate
Gaskets
High-temperature silicone gaskets
EPA
1 Fixture: 0.75
2 Fixtures at 90°: 1.2
2 Fixtures at 180°: 2.4
3 Fixtures at 90°: 2.4
4 Fixtures at 90°: 1.8
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Mounting
Universal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 5 1/2" center to center. Round Pole adapter plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease. Round pole diameter must be >4" to mount fixtures at 90° orientation.
Other
Compatibility
Compatible with Round Poles with a diameter of 2.5" to 6"
5-Year, No-Compromise Warranty
Sensor Settings
Multi Level Motion Sensor
Recently Viewed Products
 This is a link to the product ALED3T105YW/480/D10/WS2 ALED3T105YW/480/D10/WS2
Arealights 11903 Lumens Aled Type Iii 8In Pole Arm 3000K 105W 480V 0-10V Dimming Multi-Level Sensor With 20 Feet Lens White