EZPAN2X2-40YN/D10 has been discontinued. You have been redirected to its new replacement, EZP2X2
Return to EZPAN2X2-40YN/D10
40W 3500/4000/5000K
Performance
Watts 40/30/25W
Color Temp 3500/4000/5000K
Lumens 3,409-5,272 lm
Efficacy 121.9-140.9 lm/W
Color Accuracy 82-84 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V 0.33A/0.25A/0.21A
208V 0.19A/0.14A/0.12A
240V 0.17A/0.13A/0.10A
277V 0.14A/0.11A/0.09A
Input Watts 25.7-40.3W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 6.7 lbs
Technical Specifications
Field Adjustability
Field Adjustable
Field Adjustable Light Output:
40W/30W/25W (factory default: 40W)
Color Temperature Selectable:
3500K, 4000K and 5000K (factory default:4000K)
Compliance
UL Listed
Suitable for damp locations
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
IC Rated
Suitable for direct contact with insulation
Trade Agreements Act Compliant
DLC Listed
Electrical
Driver
Constant Current, Class II, 120-277V, 50/60 Hz:
40W: 120V: 0.33A, 208V: 0.19A, 240V: 0.17A, 277V: 0.14A
30W: 120V: 0.25A, 208V: 0.14A, 240V: 0.13A, 277V: 0.11A
25W: 120V: 0.21A, 208V: 0.12A 240V: 0.10A, 277V: 0.09A
Dimming Driver
Power Factor
99.3% at 120V, 97.4% at 277V
Aux Power Supply
No
Dim to Off
Yes
Surge Protection
2 kV + 4 kV
Construction
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -22°F (-30°C)
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 104°F (40°C)
Lens
Housing
Aluminum+Iron
Reflector
TPET reflective paper
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Mounting
Surface, suspended & recessed mounting. The mounting accessories sold separately.
Installation
Standard integral T-bar clips secure the fixture to T-bars and prevent T-system separation
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color Stability
Color Uniformity
THD
11.70% at 120V, 15.07% at 277V