FXLED150SF/D10 has been discontinued. You have been redirected to its new replacement, FXLEDSSF
Return to FXLED150SF/D10
168W 3000/4000/5000K
  • 100,000-hour life based on LM-80 results and TM-21 calculations
  • DLC Premium Listed
  • IP66 Rating protects against dust & water ingress
  • 10-Year, No-Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 168/132/97/69W
Color Temp 3000/4000/5000K
Lumens 11025-23835 lm
Efficacy 131.2-164.4 lm/W
Color Accuracy 82-86 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V 1.39A/1.07A/0.80A/0.60A
208V 0.80A/0.62A/0.51A/0.42A
240V 0.69A/0.53A/0.44A/0.36A
277V 0.62A/0.49A/0.39A/0.31A
Input Watts 70.5-166.1W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 10.1 lbs
Technical Specifications
Field Adjustability
Field Adjustable
Field Adjustable Light Output:
168/132/97/69W (factory default 168W)
Color temperature selectable by 3000K, 4000K and 5000K (factory default 4000K)
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations. Suitable for mounting within 4 ft (1.2m) of the ground.
IP Rating
Ingress protection rating of IP65 for dust and water
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
Trade Agreements Act Compliant
DLC Listed
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficacy, discrete, surface-mount LEDs
Color Consistency
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Stability
Color Uniformity
Electrical
Driver
69W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.58A, 208V: 0.34A, 240V: 0.29A, 277V: 0.25
97W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.81A, 208V: 0.47A, 240V: 0.41A, 277V: 0.35A
132W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.10A, 208V: 0.64A, 240V: 0.55A, 277V: 0.48A
168W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.40A, 208V: 0.81A, 240V: 0.70A, 277V: 0.61A
Dimming Driver
Surge Protection
L/N: 6 kV, L/N-PE: 6 kV
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency
168W: 750W Metal Halide
132W: 400W Metal Halide
97W: 400W Metal Halide
69W: 350W Metal Halide
Optical
NEMA Type
NEMA Beam Spread 6H x 6V
Construction
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Ambient Temperature
Max Power Temp Rating: 104°F (40°C )
Middle Power Temp Rating: 47°C (117°F)
Low Power Temp Rating: 54°C (129°F)
Housing
Die-cast aluminum
Lens
Polycarbonate lens on LEDs, glass lens as cover
Reflector
Polyethylene Terephthalate (PET)
Gaskets
Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM)
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Mounting
2 3/8" slipfitter mount with stainless steel hardware
Other
Recently Viewed Products
 This is a link to the product FXLEDSSF FXLEDSSF
Fxled S Field Adjustable 168/132/97/69W 3000/4000/5000K 120-277V Slipfitter Bronze
 This is a link to the product R90MW R90MW
Landscape 1900 Lumens Flood Molded Gasket 150W Par38 Max White