The GN4LED13NSTBL comes with the GOOSE4BL arm
Housing
Precision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting plate
Gaskets
High-temperature Silicone
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Shades
15" Straight Shade offered
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LED
Single multi-chip, 13W high-output, long-life LED
Color Stability
Color Uniformity
Installation
Mounting
Heavy-duty mounting arm with "O" ring seal and stainless steel screw
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2, 100-277V, 50/60 Hz, 100-240VAC 0.3 - 0.15A, 277VAC 0.15A, THD ≤20%, PF 96.8%.
Surge Protection
4 kV
Other
Patents
The design of the Gooseneck is protected by patents pending in US, Canada, China and Taiwan
5-Year, No-Compromise Warranty
Lead Time
12 - 14 weeks standard shipping.
Recently Viewed Products
 This is a link to the product GN4LED13NSTBL GN4LED13NSTBL
Decorative 647 Lumens Gooseneck 13W 4000K 20 Inches High & 19 Inches From The Wall Straight Shade 15 Inches Royal Blue