PS25-32-E26-840-ND 120-277V
  • Replacement for High output incandescent or Metal Halide and High Pressure Sodium HID Lamps
  • Commercial Grade
  • Large metal heatsink for optimal heat dissipation
  • Rated for use in enclosed and open fixtures in dry or damp locations
  • Ideal for post top, bollards, and outdoor corridor lighting
  • Environmentally friendly, no mercury used
  • UL Listed, ENERGY STAR Compliant
  • Non-Dimmable
  • Universal Voltage 120 through 277V
  • 50,000 hour Lifespan
  • 5 Year No Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 32W
Color Temp 4000K
Lumens 4,100 lm
Efficacy 128
Color Accuracy 80 CRI
L70 Lifespan 40,000 Hours
Type
120V
208V
240V
277V
Input Watts 32W
Technical Specifications
Performance
Product Type
A-line Commercial Bulbs
Description
Ideal replacement for legacy HID or high output incandescent bulbs.
Wattage Equivalency
Equivalent to 300W Incandescent
Input Wattage
32W
Lumens
4,100lm
Efficacy
128lm/W
L70 Lifespan
50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Electrical
THD
≤25%
Power Factor
>0.9
Dimmable
No
Dimming Type
Not suggested for dimming applications
Input Voltage
120-277V
Operating Frequency
50/60Hz
Operating Temperature
-4°F to 113°F (-20°C to 45°C)
LED Characteristics
Color Temperature
4000K
Color Accuracy (CRI)
>80 CRI
R9 Value
High color performance with R9 no less than 0
Color Consistency
<7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Stability
Color Uniformity
Installation
Base Type
E26 Edison
Construction
Finish
White
Shape
PS25
Endcap Material
Die-casting
Enclosure Material
Polycarbonate & Metal heat sink
Lens Finish
Frosted
Compliance
Listings
UL Listed, UL Classified
Fixture Rating
Suitable for use in enclosed fixtures
California Energy Commission (CEC) Status
Not Lawful for Sales in California
RoHS
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
FCC
Complies with Part 15B of the FCC Rules
Other
5-Year, No-Compromise Warranty
Recently Viewed Products
 This is a link to the product PS25-32-E26-840-ND 120-277V PS25-32-E26-840-ND 120-277V
Bulb Ps25 30W 300Eq 4000Lm E26 Cri80 4000K N-Dim 120/277