Return to SWISH34-2X4-29YN/LC/E2
40W 3500/4000/5000K
  • 100,000-Hour LED lifespan
  • DLC Premium Listed
  • 5-Year, limited warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 40/35/30W
Color Temp 3500/4000/5000K
Lumens 4,140-5,509 lm
Efficacy 130.3-145 lm/W
Color Accuracy 84-85 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V 0.33A/0.29A/0.25A
208V 0.19A/0.17A/0.14A
240V 0.17A/0.15A/0.13A
277V 0.14A/0.13A/0.11A
Input Watts 29.73-39.96W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 9.5 lbs
Technical Specifications
Field Adjustability
Field Adjustable
Field Adjustable Light Output:
40/35/30W (factory default 40W)
Color temperature selectable 3500K, 4000K and 5000K (factory default 4000K)
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
IC Rated
Suitable for direct contact with insulation
CCEA Compliant
DLC Listed
Electrical
Driver
40W: Constant Current, Isolated/Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.33A, 208V: 0.19A, 240V: 0.17A, 277V: 0.14A
35W: Constant Current, Isolated/Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.29A, 208V: 0.17A, 240V: 0.15A, 277V: 0.13A
30W: Constant Current, Isolated/Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.25A, 208V: 0.14A, 240V: 0.13A, 277V: 0.11A
Dimming Driver
THD
6.22% at 120V, 4.49% at 277V
Power Factor
99.6% at 120V, 96.4% at 277V
Aux Power Supply
Yes
Dim to Off
Yes
Surge Protection
L-N:2.5 kV,L/N-GND:2.5 kV
Battery Backup
Battery backup will operate the LED Lamp for 90 minutes if power fails. Wired for 120V-277V.
Battery Backup Light Loss Factor
40W: 0.20
35W: 0.23
30W: 0.27
Construction
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 104°F (40°C)