T8-17-48GC-FA8-DE-BYP
  • Replacement for conventional fluorescent T8 and T12 linear tubes
  • Works with shunted sockets ONLY.
  • For use with compatible 0-10V dimming systems
View Technical Specs
Performance
Watts 17W
Color Temp 4000K
Lumens 2,600 lm
Efficacy 153
Color Accuracy 80 CRI
L70 Lifespan 50,000 Hours
Type
120V
208V
240V
277V
Input Watts 17W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 0.5 lbs
Technical Specifications
Performance
Product Type
Linear Tube
Description
Wattage Equivalency
32W Fluorescent
Input Wattage
17W
Lumens
2,600lm
Efficacy
153lm/W
L70 Lifespan
50,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Electrical
THD
≤25%
Power Factor
≥0.9
Input Voltage
120-277V
Operating Frequency
50/60Hz
Input Current @ 120V (mA)
146mA
Input Current @ 208V (mA)
86mA
Input Current @ 240V (mA)
76mA
Input Current @ 277V (mA)
68mA
Operating Temperature
-4°F to 113°F (-20°C to 45°C)
Flicker
≤5%