WPLED10Y/PCS has been discontinued. You have been redirected to its new replacement, WPLEDS
Return to WPLED10Y/PCS
13W 3000/4000/5000K
  • 100,000-Hour LED lifespan
  • 0-10V dimming standard
  • 5-Year, no-compromise warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 13/10/6W
Color Temp 3000/4000/5000K
Lumens 833-1,720 lm
Efficacy 135.5-148.3 lm/W
Color Accuracy 83-84 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant
120V 0.10A/0.07A/0.05A
208V 0.07A/0.05A/0.03A
240V 0.06A/0.04A/0.03A
277V 0.05A/0.04A/0.03A
Input Watts 5.98-12.06W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 2.6 lbs
Technical Specifications
Field Adjustability
Field Adjustable
Field Adjustable Light Output:
13W/10W/6W (factory default: 10W)
Color temperature selectable by 3000K, 4000K and 5000K (factory default: 4000K)
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations
Trade Agreements Act Compliant
DLC Listed
Electrical
Driver
13W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz,120V: 0.10A, 208V: 0.07A, 240V: 0.06A, 277V: 0.05A
10W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz,120V: 0.70A, 208V: 0.05A, 240V: 0.04A, 277V: 0.04A
6W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz,120V: 0.05A, 208V: 0.03A, 240V: 0.03A, 277V: 0.03A
Dimming Driver
THD
4.02% at 120V, 14.83% at 277V
Power Factor
99.5% at 120V, 92.1% at 277V
Photocell
Integrated photocell included with on/off switch
Surge Protection
L-L 2 kV; L-G 4 kV
Aux Power Supply
No
Dim to Off
Yes
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Optical
BUG Rating
13W: B1 U0 G1
10W: B0 U0 G1
6W: B0 U0 G1
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color Consistency
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Uniformity
Construction
Full Cutoff
Allows for conformance to the IDA's fully shielding requirement, emitting no light above 90 degrees.
Housing
Die-cast aluminum
Lens
Acrylic lens
Reflector
High reflection polycarbonate
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 104°F (40°C)