WPLED26NMSW has been discontinued. You have been redirected to its new replacement, WPLEDMW
Return to WPLED26NMSW
32W 3000/4000/5000K
  • 100,000-Hour LED lifespan
  • 0-10V dimming standard
  • 5-Year, no-compromise warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 32/24/16W
Color Temp 3000/4000/5000K
Lumens 2,020-4,151 lm
Efficacy 123.8-148.5 lm/W
Color Accuracy 82-84 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant
120V 0.26A/0.19A/0.13A
208V 0.16A/0.12A/0.08A
240V 0.14A/0.10A/0.07A
277V 0.12A/0.09A/0.06A
Input Watts 14.8-31.2W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 3.8 lbs
Technical Specifications
Field Adjustability
Field Adjustable
Field Adjustable Light Output:
32W/24W/16W (factory default: 24W)
Color temperature selectable by 3000K, 4000K and 5000K (factory default: 4000K)
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations
Trade Agreements Act Compliant
DLC Listed
Electrical
Driver
32W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz,120V: 0.26A, 208V: 0.16A, 240V: 0.14A, 277V: 0.12A
24W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz,120V: 0.19A, 208V: 0.12A, 240V: 0.10A, 277V: 0.09A
16W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz,120V: 0.13A, 208V: 0.08A, 240V: 0.07A, 277V: 0.06A
Dimming Driver
THD
6.58% at 120V, 11.18% at 277V
Power Factor
99.5% at 120V, 92.3% at 277V
Photocell
Integrated photocell included with on/off switch
Surge Protection
L-L 2 kV; L-G 4 kV
Aux Power Supply
Yes
Dim to Off
Yes
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Optical
BUG Rating
32W: B1 U0 G1
24W: B1 U0 G1
16W: B1 U0 G1
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color Consistency
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Uniformity
Construction
Full Cutoff
Allows for conformance to the IDA's fully shielding requirement, emitting no light above 90 degrees.
Housing
Die-cast aluminum
Lens
Acrylic lens
Reflector
High reflection polycarbonate
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 104°F (40°C)