Return to A21-17-E26-850-ND 120-277V
17W 3000/4000/5000K
  • Wattage & CCT field-adjustable HID replacement lamps with omnidirectional light output
  • Die-cast housing with superior thermal management
  • 3000/4000/5000K Selectable color temperature
View Technical Specs
Performance
Watts 17W
Color Temp 3000/4000/5000K
Lumens 2026-2173 lm
Efficacy 128.1-136.7 lm/W
Color Accuracy 94-97 CRI
L70 Lifespan 50,000 Hours
Type
120V 0.14A
208V 0.08A
240V 0.07A
277V 0.07A
Input Watts 16.6-17.2W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 0.6 lbs
Technical Specifications
Performance
Product Type
HID Repacement Bulb
Description
Wattage Equivalency
125W Incandescent
Input Wattage
17W
Lumens
2,200lm @3000K
2,350lm @4000K
Efficacy
128lm/W
L70 Lifespan
50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Electrical
THD
≤20%
Power Factor
≥0.9
Dimmable
Step Dimming: 75-100%
TRIAC Dimming:20-100%
Input Voltage
120-277V
Operating Frequency
50/60Hz
Input Current @ 120V (mA)
135mA
Input Current @ 208V (mA)
85mA
Input Current @ 240V (mA)
75mA
Input Current @ 277V (mA)
67mA
Operating Temperature
-40°F to 113°F (-40°C to 45°C)
Flicker
Step Dimming: 75-100%
TRIAC Dimming:20-100%
Surge Protection
4 kV