ALED4T150SF has been discontinued. You have been redirected to its new replacement, ALEDM4TSF
Return to ALED4T150SF
150W 5000K (Cool)
  • 0-10V dimmable standard
  • IP66 Rated
  • 100,000-Hour LED lifespan
  • 10-Year, No-Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 150W
Color Temp 5000K (Cool)
Lumens 10610/12625/19204 lm
Efficacy 141.1/139.3/131 lm/W
Color Accuracy 85 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V 1.25A
208V 0.73A
240V 0.63A
277V 0.55A
Input Watts 75.2/90.6/146.6W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 17.8 lbs
Technical Specifications
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)
Field adjustable light output in 3 discrete steps:
Medium Housing: 150W/90W/78W (factory default 150W)
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
Trade Agreements Act Compliant
DLC Listed
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficacy, discrete, surface-mount LEDs
Color Consistency
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Stability
Color Uniformity
Electrical
Driver
78W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.65A, 208V: 0.38A, 240V: 0.33A, 277V: 0.29A
90W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.75A, 208V: 0.44A, 240V: 0.38A, 277V: 0.33A
150W: Constant Current, Non-Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.25A, 208V: 0.73A, 240V: 0.63A, 277V: 0.55A
Dimming Driver
THD
3.67% at 120V, 8.03% at 277V
Power Factor
100% at 120V, 95.7% at 277V
Surge Protection
Line to Line: 10 kV
Line to Ground: 6 kV
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency
Equivalent to 400W Metal Halide
Optical
IES Classification
Bug Rating
150W: B2 U0 G4
90W: B1 U0 G3
78W: B1 U0 G3
Construction
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Ambient Temperature
Max Power Temp Rating: 104°F (40°C )
Middle Power Temp Rating: 52°C (125°F)
Low Power Temp Rating: 54°C (130°F)