ALED4T50NRG/480/D10/7PR
  • 66% energy cost savings vs. HID
  • 100,000-hour LED lifespan
  • 5-Year, No-Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 50W
Color Temp 4000K (Neutral)
Lumens 7,447 lm
Efficacy 135.5 lm/W
Color Accuracy 72 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V
208V
240V
277V
Input Watts 55W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 32.0 lbs
Technical Specifications
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations as a downlight
DLC Listed
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide
Optical
IES Classification
BUG Rating
B0 U0 G1
LED Characteristics
LEDs
Multi-chip, high-output, long-life LEDs
Color Consistency
3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Stability
Color Uniformity
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2, 1400mA, 347-480V, 50-60Hz, 0.13A, Power Factor 99%
Dimming Driver
THD
15.2% at 480V
Power Factor
90.8% at 480V
Ballast Volts
480V
Surge Protection
6 kV surge suppression protection tested in accordance with IEEE/ANSI C62.41.2.
7-Pin Receptacle with Shorting Cap
ANSI C136.41 7-pin receptacle, compatible with wireless control systems
Construction
Ambient Temperature
Suitable for use in up to 104°F (40°C)
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Thermal Management
Housing
Die-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
Reflector
Specular vacuum-metallized polycarbonate
Gaskets
High-temperature silicone gaskets
EPA
1 Fixture: 0.75
2 Fixtures at 90°: 1.2
2 Fixtures at 180°: 2.4
3 Fixtures at 90°: 2.4
4 Fixtures at 90°: 1.8
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Mounting
Universal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 5 1/2" center to center. Round Pole adapter plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease. Round pole diameter must be >4" to mount fixtures at 90° orientation.
Other
Patents
The ALED™ design is protected by patents pending in the U.S., Canada, China, Taiwan and Mexico.
5-Year, No-Compromise Warranty
Recently Viewed Products
 This is a link to the product ALED4T50NRG/480/D10/7PR ALED4T50NRG/480/D10/7PR
Arealights 7447 Lumens Aled Type Iv 8In Pole Arm 4000K 50W 480V 0-10V Dimming 7-Pin Receptacle Roadway Gray