CLED2X13 with Back Box
Surface mounting box for CLED2X13
Thermal Management
Housing
Precision die-cast aluminum housing, lens frame
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 104°F (40°C)
Electrical
Driver
Multi-chip 13W high output long life LED Driver Constant Current, Class 2 100V - 277V, 50/60 Hz
Photocell
120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Surge Protection
4 kV
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency
Equivalent to 42W CFL or 70W Metal Halide
LED Characteristics
Lumen Maintenance
The LED will deliver 70% of its initial lumens at 100,000 hours of operation