ENTRA12NW/PCS2 has been discontinued. You have been redirected to its new replacement, ENTRAW
Return to ENTRA12NW/PCS2
14W 3000/4000/5000K
  • 100,000-hour LED Life
  • 120-277V
  • Low-profile and ADA compliant
  • Compatible with RAB specified 0-10V dimming system
  • 5-Year, no-compromise warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 14/11/7W
Color Temp 3000/4000/5000K
Lumens 825-1,791 lm
Efficacy 119.6-133.7 lm/W
Color Accuracy 84-86 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant
120V 0.12A
208V 0.07A
240V 0.06A
277V 0.05A
Input Watts 6.9-13.4W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 4.0 lbs
Technical Specifications
Field Adjustability
Field Adjustable
Field Adjustable Light Output:
75/60/40W (factory default: 60W)
Color temperature selectable by 3000K, 4000K and 5000K (factory default: 4000K)
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations
ADA Compliant
Meets ADA Requirements for wall-mounted luminaires.
Trade Agreements Act Compliant
Electrical
Driver
14W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.12A, 208V: 0.07A,240V: 0.06A, 277V: 0.05A
11W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.10A, 208V: 0.06A,240V: 0.05A, 277V: 0.04A
7W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz, 20V: 0.06A, 208V: 0.04A,240V: 0.04A, 277V: 0.03A
Dimming Driver
THD
5.46% at 120V, 10.99% at 277V
Power Factor
99.5% at 120V, 94.5% at 277V
Aux Power Supply
Yes
Dim to Off
Yes
Photocell
Integrated photocell included with on/off switch
Surge Protection
4 kV
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color Consistency
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Uniformity
Construction
Housing
Sheet metal
Lens
Bio-based Polymethy Methacrylate (PMMA) lens
Reflector/Tray
Aluminum
Gaskets
High-temperature silicone
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 122°F (50°C)