FFLED39NW/D10 has been discontinued. You have been redirected to its new replacement, FFLEDSW
Return to FFLED39NW/D10
26W 4000/5000K
  • Ultra-efficient LED and optical design
  • 100,000-hour life based on LM-80 results and TM-21 calculations
  • DLC Premium Listed
  • 10-Year, No-Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 26W
Color Temp 4000/5000K
Lumens 2615-6243 lm
Efficacy 134.5-145.8 lm/W
Color Accuracy 82-83 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V 0.25A
208V 0.14A
240V 0.13A
277V 0.11A
Input Watts 18-46.4W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 5.1 lbs
Technical Specifications
Field Adjustability
Field Adjustable
Field Adjustable Light Output:
39W/26W/18W (factory default 39W)
Color temperature (selectable by 4000K and 5000K)
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations. Suitable for mounting within 4 ft (1.2m) of the ground.
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
Trade Agreements Act Compliant
DLC Listed
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficacy, discrete, surface-mount LEDs
Color Consistency
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Stability
Color Uniformity
Electrical
Driver
18W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.15A, 208V: 0.09A, 240V: 0.08A, 277V: 0.07A
26W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.25A, 208V: 0.14A, 240V: 0.13A, 277V: 0.11A
39W: Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.38A, 208V: 0.22A, 240V: 0.19A, 277V: 0.17A
Dimming Driver
THD
1.93% at 120V, 10.57% at 277V
Power Factor
99.92% at 120V, 90.54% at 277V
Surge Protection
4 kV
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency
39W: 200W Metal Halide
26W: 150W Metal Halide
18W: 100W Metal Halide
Optical
NEMA Type
NEMA Beam Spread 7H x 6V
Construction
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Ambient Temperature
Max Power Temp Rating: 104°F (40°C )
Middle Power Temp Rating: 104°F (40°C )
Low Power Temp Rating: 104°F (40°C )
Housing
Die-cast aluminum
Effective Projected Area (EPA)
EPA = 0.32
Lens
Ultra clear, tempered glass
Reflector
Vacuum metalized polycarbonate
Gaskets
High-temperature silicone gaskets
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Mounting
Robust knuckle mount with 180° adjustable swivel arm. Tilt angle in 10° increments.
Other
Recently Viewed Products
 This is a link to the product FFLEDSW FFLEDSW
Floodlights 2615-6243 Lumens Ffled Small Field Adjustable 5000K/4000K 120V-277V Knuckle Mount White
 This is a link to the product EXITEDGE-RE-MPNY EXITEDGE-RE-MPNY
Recessed Edge-Lit Exit Sign 1-Face No Arrows Red Letters Mirror Panel New York Aluminum
Linear Hibay 260/220/160W 120-277V 5000K/4000K/3500K
Canopy Lights 2120 Lumens Vanled 10W Flat Clear Lens 120V Swivel Photocell White
 This is a link to the product WFR4B/RGB WFR4B/RGB
Lc Blue 4" Wafer 8W 550Lm 90Cri 2200-6500K Rgb 120V Smartshift Baffle White
 This is a link to the product BOA3PB/PIR BOA3PB/PIR
Boa 3' Downlight 30/21/18/15/8W Pendant 3000/3500/4000K Flat Passive Infrared Occupancy Sensor Black