The GN2LED26NRLB comes with the GOOSE2LB Arm
Housing
Precision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting plate
Gaskets
High-temperature Silicone
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LED
Single multi-chip, 26W high-output, long-life LED
Color Stability
Color Uniformity
Installation
Mounting
Heavy-duty mounting arm with "O" ring seal and stainless steel screw
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2, 100-277V, 50/60 Hz, 0.48 A, PF 97.9%.
THD
6.8% at 120V
Surge Protection
4 kV
Other
Patents
The design of the Gooseneck is protected by patents pending in US, Canada, China and Taiwan
5-Year, No-Compromise Warranty
Lead Time
12 - 14 weeks standard shipping.
Recently Viewed Products
 This is a link to the product GN2LED26NRLB GN2LED26NRLB
Decorative 1644 Lumens Gooseneck 26W 4000K 35 Inches Arm Rectangular No Shade Light Blue