The GN5LED26NAC11LB comes with the GOOSE5LB arm
Housing
Precision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting plate
Gaskets
High-temperature Silicone
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Shades
11" Angled Cone Shade offered
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LED
Single multi-chip, 26W high-output, long-life LED
Color Stability
Color Uniformity
Installation
Mounting
Heavy-duty mounting arm with "O" ring seal and stainless steel screw
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2, 100-277V, 50/60 Hz, 0.48 A, THD≤20%, PF 97.9%.
Surge Protection
4 kV
Other
Patents
The design of the Gooseneck is protected by patents pending in US, Canada, China and Taiwan
5-Year, No-Compromise Warranty
Lead Time
12 - 14 weeks standard shipping.
Recently Viewed Products
 This is a link to the product GN5LED26NAC11LB GN5LED26NAC11LB
Decorative 1487 Lumens Gooseneck 26W 4000K Pole 20 Inches High & 19 Inches From Pole Angled Cone Flood 11 Inches Light Blue