LOT3T110W/480/D10/UPA/HS
DISCONTINUED
  • Lightweight design and low EPA minimize pole load
  • Best-in-class 5-G vibration rating
  • 100,000-hour LED lifespan
View Technical Specs
Performance
Watts 110W
Color Temp 5000K (Cool)
Lumens 14,389 lm
Efficacy 146.2 lm/W
Color Accuracy 76 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V
208V
240V
277V
Input Watts 98.4W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 20.9 lbs
Technical Specifications
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.21A
Dimming Driver
THD
5.7% at 480V
Power Factor
99.2% at 480V
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Optical
IES Classification
Construction
Effective Projected Area (EPA)
EPA = 0.8
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Recently Viewed Products
 This is a link to the product LOT3T110W/480/D10/UPA/HS LOT3T110W/480/D10/UPA/HS
Area Lights 14389 Lumens Lotblaster 110W Type Iii 0-10V Dimming 480V Universal Pole Adapter House-Side-Shield White