RDDLED2S-10D-20NHC-M-WT
  • 10W replaces 75W MR16
  • Universal dimming (TRIAC, ELV and 0-10V) for optimal light control
  • Deep regress design improves visual cutoff and reduces glare
View Technical Specs
Performance
Watts 10W
Color Temp 4000K (Neutral)
Lumens 828 lm
Efficacy 69.6 lm/W
Color Accuracy 93 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V 0.11A
208V 0.07A
240V 0.06A
277V 0.05A
Input Watts 11.9W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 2.9 lbs
Technical Specifications
Compliance
UL Listed
Suitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
Energy Star Approved
ENERGY STAR® Version 2.0 Certified
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.11A, 208V: 0.07A, 240V: 0.06A, 277V: 0.05A
Dimming Driver
0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only).
See dimmer compatibility guide here.
THD
16.2% at 120V, 26.2% at 277V
Power Factor
98.4% at 120V, 90.3% at 277V
Surge Protection
4 kV
Optical
Optics
20°
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Color Stability
Construction
Cold Weather Starting
Minimum starting temperature is -35°C (-31°F)
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 104°F (40°C)
Housing
Specification-grade, die-cast aluminum construction
Reflector
Vacuum-metalized polycarbonate
Trim Ring
White powder coated die cast 1/2" trim ring
Trim Cone
Matte silver square trim cone
Lens
Optical grade polycarbonate
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Other
Replacement
Replaces 75W MR16
5-Year, No-Compromise Warranty
Recently Viewed Products
 This is a link to the product RDDLED2S-10D-20NHC-M-WT RDDLED2S-10D-20NHC-M-WT
Recessed Downlights 828 Lumens Rddled 2 Inches Square 10W Dimmable 20 Degree 4000K 90Cri Matte Trim Cone White Trim Ring 1/2 Inch Trim
Ivelot Ft 40W 4500L Sf 3000K 70 Cri White 347-480V Dim Ws4 Lc
 This is a link to the product CRX6 CRX6
Recessed 6' Round 30/40/50W 5Cct Cri90 White 120-277V Triac+0-10V
Slim 37W Warm Led Full Cutoff 480V Bz Wp1
 This is a link to the product FFLEDMSF FFLEDMSF
Floodlights 8138-10813 Lumens Ffled Medium Field Adjustable 5000K/4000K Slipfitter Mount Bronze
 This is a link to the product LF34S LF34S
Landscape Field Adjustable Small 8W 120V, 2700/3000/3500/4000/5000K Bronze