RWLED3T125SFYRG/480/PCS4
  • Ideal for entrance roadways, collector roads, and single-sided roads
  • 27 year lifespan dramatically reduces maintenance and re-lamping costs
  • Precision optics deliver maximum downward street side lumens with uniformity and minimal glare
  • Industry-leading 5G vibration rating per ANSI C136.31
  • Easy-access electrical compartment makes wiring fast and secure
  • 10-Year, No-Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 125W
Color Temp 3000K (Warm)
Lumens 14,218 lm
Efficacy 106.1 lm/W
Color Accuracy 71 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V
208V
240V
277V
Input Watts 134W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 31.0 lbs
Technical Specifications
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations as a downlight
DLC Listed
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Optical
IES Classification
Construction
Vibration Rating
Electrical
Drivers
Two Drivers, Constant Current, Class 2, 1750mA, 347-480V, 50/60Hz, 0.30A, Power Factor 94.1%
THD
13.6% at 480V
Power Factor
94.1% at 480V
Recently Viewed Products
 This is a link to the product RWLED3T125SFYRG/480/PCS4 RWLED3T125SFYRG/480/PCS4
Roadway Lights 14218 Lumens Type Iii 125W 3000K 480V Slipfitter Mount Swivel Photocell Roadway Gray