SHARK4-50W/D10 has been discontinued. You have been redirected to its new replacement, SHARK4
Return to SHARK4-50W/D10
50W 3500/4000/5000K
  • Impact-resistant linear washdown
  • Ideal for tunnels and stairwells
  • Mounting options: Chain, junction box, angled surface mount or vandal-resistant surface mount
  • IP66 Rating protects against dust & water ingress
  • 5-Year, No-Compromise Warranty
  • 100,000-Hour LED lifespan
View Technical Specs
Performance
Watts 50/40/30W
Color Temp 3500/4000/5000K
Lumens 4,489-7,323 lm
Efficacy 139.1-154.8 lm/W
Color Accuracy 84-86 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V 0.42A/0.35A/0.26A
208V 0.24A/0.20A/0.15A
240V 0.21A/0.17A/0.13A
277V 0.19A/0.15A/0.12A
Input Watts 30.1-50.7W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Technical Specifications
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations
UL 746C
F1 weatherability rating for UV resistance, water exposure, and extreme temperature conditions.
NSF
NSF Certified by Public Health and Safety
NEMA Rating
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
DLC Listed
Electrical
Dimming Driver
THD
2.8% at 120V, 3.03% 277V
Power Factor
99.9% at 120V, 97.7% at 277V
Surge Protection
2.5 kV
Construction
Housing
IK09 impact-resistant polycarbonate with 5VA flame rating*
1/2" openings for conduit and bushing/cord entry
Lens
Diffuse polycarbonate lens for low glare and maximum protection
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 104°F (40°C)
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)