SLIM18Y/PC has been discontinued. You have been redirected to its new replacement, SLIM
Return to SLIM18Y/PC
26W 3000/4000/5000K
  • 100,000-hour LED Life
  • 0-10V dimming, standard
  • Selectable on/off photocell
  • 10-Year, No-Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 26/18/12W
Color Temp 3000/4000/5000K
Lumens 1924-3941 lm
Efficacy 126.3-142.2 lm/W
Color Accuracy 82-85 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant
120V 0.24A/0.18A/0.12A
208V 0.14A/0.11A/0.08A
240V 0.13A/0.10A/0.07A
277V 0.11A/0.08A/0.06A
Input Watts 14.4-29.1W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 2.9 lbs
Technical Specifications
Field Adjustability
Field Adjustable
Field Adjustable Light Output:
26W/18W/12W (factory default 26W)
Color temperature selectable 3000K, 4000K and 5000K (factory default 4000K)
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency
26W: Replaces up to 175W Metal Halide (MH) or 150W High Pressure Sodium (HPS)
18W: Replaces up to 125W Metal Halide (MH) or 100W High Pressure Sodium (HPS)
12W: Replaces up to 100W Metal Halide (MH) or 70W High Pressure Sodium (HPS)
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz
26W: 120V: 0.26A, 208V: 0.13A, 240V: 0.12A, 277V: 0.11A
18W: 120V: 0.20A, 208V: 0.10A, 240V: 0.09A, 277V: 0.08A
12W: 120V: 0.13A, 208V: 0.07A, 240V: 0.06A, 277V: 0.06A
Dimming Driver
THD
26W: 3.4% at 120V, 4.68% at 277V
18W: 2.95% at 120V, 5.3% at 277V
12W: 3% at 120V, 8.42% at 277V
Power Factor
26W: 99.8% at 120V, 96.5% at 277V
18W: 99.7% at 120V, 94.6% at 277V
12W: 99.4% at 120V, 89.6% at 277V
Photocell
120-277V selectable photocell that can be turned on and off.
Surge Protection
4 kV
Construction
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 104°F (40°C)