Return to FXLED125SFW/480/PCT4
168W 3000/4000/5000K
  • 100,000-hour life based on LM-80 results and TM-21 calculations
  • DLC Premium Listed
  • IP66 Rating protects against dust & water ingress
  • 10-Year, No-Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 168/132/97/69W
Color Temp 3000/4000/5000K
Lumens 10872-24332 lm
Efficacy 131-159.1 lm/W
Color Accuracy 82-86 CRI
L70 Lifespan 100,000 Hours
Type Constant Current
120V 0.00A/0.00A/0.00A/0.00A
208V 0.00A/0.00A/0.00A/0.00A
240V 0.00A/0.00A/0.00A/0.00A
277V 0.00A/0.00A/0.00A/0.00A
Input Watts 72.2-169.7W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 10.1 lbs
Technical Specifications
Field Adjustability
Field Adjustable
Field Adjustable Light Output:
168/132/97/69W (factory default 168W)
Color temperature selectable by 3000K, 4000K and 5000K (factory default 4000K)
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations. Suitable for mounting within 4 ft (1.2m) of the ground.
IP Rating
Ingress protection rating of IP65 for dust and water
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
Trade Agreements Act Compliant
DLC Listed
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficacy, discrete, surface-mount LEDs
Color Consistency
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color Stability
Color Uniformity
Electrical
Driver
69W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.15A
97W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.21A
132W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.28A
168W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.35A
Dimming Driver
Surge Protection
L/N: 6 kV, L/N-PE: 6 kV
7-Pin Receptacle
ANSI C136.41 7-pin receptacle, compatible with wireless control systems
Performance
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency
168W: 750W Metal Halide
132W: 400W Metal Halide
97W: 400W Metal Halide
69W: 350W Metal Halide
Optical
NEMA Type
NEMA Beam Spread 6H x 6V
Construction
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40°F (-40°C)
Ambient Temperature
Max Power Temp Rating: 104°F (40°C )
Middle Power Temp Rating: 47°C (117°F)
Low Power Temp Rating: 54°C (129°F)