HALVS10L935-CS-SA/LC/E2
Performance
Watts 14W
Color Temp 3500K (Warm Neutral)
Lumens 290 lm
Efficacy 20.7 lm/W
Color Accuracy 93 CRI
L70 Lifespan 50,000 Hours
Type Constant Current
120V 0.12A
208V 0.07A
240V 0.06A
277V 0.06A
Input Watts 14W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 9.4 lbs
Technical Specifications
Lightcloud
Lightcloud Controller Installed
LCLC/K
Compliance
UL Listed
Suitable for damp locations. Recommended for indoor use only.
ADA Compliant
Meets ADA Requirements for wall-mounted luminaires.
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
Performance
Lifespan
50,000-Hour LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations
Wattage Equivalency
Equivalent to 60W Incandescent
LED Characteristics
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs; binned and mixed for uniform light output and color
Color Stability
Color Uniformity
Electrical
Driver
Constant Current, Class 2, 120-277VAC, 50/60Hz, 350mA or 640mA
Dimming Driver
0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD
19.8% at 120V, 21.6% at 277V
Power Factor
96.4% at 120V, 85.7% at 277V
Battery Backup
Battery backup will operate the LED Lamp for 90 minutes if power fails. Wired for 120V-277V.
Battery Backup Light Loss Factor
0.343
Construction
Housing
Die-cast and extruded aluminum
Lens
Acrylic lens with crush sedona print. See installation sheet for cleaning instructions.
Operating Temperature
-4°F(-20°C) to 104°F (40°C )
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Finish
Luxuriously Electroplated Satin Nickel
Installation
Mounting
Wall mount with junction box included
Other
5-Year, No-Compromise Warranty
Recently Viewed Products
 This is a link to the product HALVS10L935-CS-SA/LC/E2 HALVS10L935-CS-SA/LC/E2
Architectural 290 Lumens Halvs Forward & Up/Down Light 14W 90Cri 3500K Crushed Sedona Lens Satin Nickel Finish Lightcloud Controller Battery Backup