HALVS10L935-MA-SA/LC/E2
Performance
Watts 14W
Color Temp 3500K (Warm Neutral)
Lumens 174 lm
Efficacy 12.4 lm/W
Color Accuracy 98 CRI
L70 Lifespan 50,000 Hours
Type Constant Current
120V 0.12A
208V 0.07A
240V 0.06A
277V 0.06A
Input Watts 14W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 9.4 lbs
Technical Specifications
Lightcloud
Lightcloud Controller Installed
LCLC/K
Wattage Equivalency
Equivalent to 60W Incandescent
Driver
Constant Current, Class 2, 120-277VAC, 50/60Hz, 350mA or 640mA
Dimming Driver
0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD
19.8% at 120V, 21.6% at 277V
Power Factor
96.4% at 120V, 85.7% at 277V
Battery Backup
Battery backup will operate the LED Lamp for 90 minutes if power fails. Wired for 120V-277V.
Lens
Acrylic lens with mirage bronze print. See installation sheet for cleaning instructions.
Operating Temperature
-4°F(-20°C) to 104°F (40°C )
Finish
Luxuriously Electroplated Satin Nickel
Recently Viewed Products
 This is a link to the product HALVS10L935-MA-SA/LC/E2 HALVS10L935-MA-SA/LC/E2
Architectural 174 Lumens Halvs Forward & Up/Down Light 14W 90Cri 3500K Mirage Bronze Lens Satin Nickel Finish Lightcloud Controller Battery Backup