HALVS10L940-FG3-K/MVS/E2
Performance
Watts 14W
Color Temp 4000K (Neutral)
Lumens 813 lm
Efficacy 58.1 lm/W
Color Accuracy 95 CRI
L70 Lifespan 50,000 Hours
Type Constant Current
120V 0.12A
208V 0.07A
240V 0.06A
277V 0.06A
Input Watts 14W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Weight: 9.2 lbs
Wattage Equivalency
Equivalent to 60W Incandescent
Driver
Constant Current, Class 2, 120-277VAC, 50/60Hz, 350mA or 640mA
Dimming Driver
0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD
19.8% at 120V, 21.6% at 277V
Power Factor
96.4% at 120V, 85.7% at 277V
Battery Backup
Battery backup will operate the LED Lamp for 90 minutes if power fails. Wired for 120V-277V.
Lens
Frosted polycarbonate with grill style #3. See installation sheet for cleaning instructions.
Operating Temperature
-4°F(-20°C) to 104°F (40°C )
Wall mount with junction box included
Sensor Settings
Capacitance Load
400VA at 120VAC, 800VA at 230VAC, 1000VA at 277VAC
Operating Temperature
-4°F to +140°F(-20°C to +60°C )
Relay
Zero-cross relay
Maximum Mounting Height
16.4 ft
Customizable Detection Area
10, 50, 75 or 100%
Time Delay
5s, 30s, 1min, 5min, 10min, 20min, 30min
Cut Off Period
0s, 10s, 1min, 5min, 10min, 30min, 1hr, Bi-Level
Cut-Off Dimming level
10, 20, 30, 50%
Cut-Off Power
Less than 1W
Daylight Threshold
About .2-5 fc for disabled
Sensor Principle
High Frequency
Microwave Frequency
5.8GHz +/- 75MHz
Microwave Power
<0.2mW
Max Detection Range
26 ft diameter at 16 ft mounting height
Detection Angle
About 30 to 150 degrees
Remote Control Accessory
Recently Viewed Products
 This is a link to the product HALVS10L940-FG3-K/MVS/E2 HALVS10L940-FG3-K/MVS/E2
Architectural 813 Lumens Halvs Forward & Up/Down Light 14W 90Cri 4000K Frosted Lens With Grill Style 3 Black Finish Microwave Sensor Battery Backup