R6R14850120WS
  • Deep regressed lens
  • No recessed housing or J-box required
  • New construction or retrofit applications
  • UL wet location rated
  • Spring loaded retention clips
  • Robust, die cast aluminum construction
  • IC and airtight rated
  • 5-Year, No-Compromise Warranty
View Technical Specs
Performance
Watts 14W
Color Temp
Lumens 1,400 lm
Efficacy 100 lm/W
Color Accuracy
L70 Lifespan
Type Constant Current
120V
208V
240V
277V
Input Watts 14W
Dimensions
Link to Dimension Drawing
Technical Specifications
Compliance
UL Listed
Suitable for wet locations
Energy Star Approved
ENERGY STAR® Version 2.2 Certified
Certification Model Number
DLR0089
Energy Star ID
Electrical
Dimming Driver
TRIAC compatible dimmer with dimming as low as 5%. See dimmer compatibility guide here.
Remote Driver
Die-cast metal driver / junction box with a hinged cover.
Listed for 12AWG and 14AWG conduit.
Includes two metal knockouts for wiring.
Quick connectors included.
Plenum rated cable connector to connect from module to remote driver box.
Recently Viewed Products
 This is a link to the product R6R14850120WS R6R14850120WS
5&6" Residential Downlight Round 14W 1400Lm 80Cri-Smooth
 This is a link to the product LF34S LF34S
Landscape Field Adjustable Small 8W 120V, 2700/3000/3500/4000/5000K Bronze
Aled 78-90-150W T4 4000K Neutral 480V Wall Mt 7Pin Recept White
 This is a link to the product LFLED5NBR LFLED5NBR
Landscape 208 Lumens Lflood 5W Neutral Led Landscape Flood Brass
 This is a link to the product H17/6CP H17/6CP
H17 Highbay 150W/120W/100W 3000K/4000K/5000K 6' 5-15 Cp White
Architectural 1297 Lumens Halv Forward Light 25W 90Cri 3000K Frosted Lens With Grill Style 3 Silver Finish Bi-Level Control Battery Backup